Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw

          Przyjmowanie wniosków i rozpatrywanie spraw odbywa się zgodnie z przepisami ustawy o:
- pomocy społecznej,
- wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej
aktami wykonawczymi do ww. ustaw oraz kodeksem postępowania administracyjnego. Sprawy załatwiane są według kolejności daty wpływu sprawy do PCPR.
          Powiatem właściwym do ponoszenia wydatków na dziecko jest powiat miejsca zamieszkania dziecka przed jego umieszczeniem w pierwszej formie opieki zastępczej nad dzieckiem. Jeżeli nie można ustalić powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, właściwy do ponoszenia wydatków na to dziecko jest powiat miejsca jego ostatniego zameldowania na pobyt stały. Jeżeli nie można ustalić ostatniego zameldowania dziecka na pobyt stały, właściwy jest powiat miejsca siedziby sądu, który orzekł o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub calodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej (art. 86a ustawy o pomocy społecznej).
 
Rodzaje spraw:

 1. Umieszczanie w domach pomocy społecznej - na podstawie dokumentacji (decyzji administracyjnych kierujących i w sprawie odpłatności za pobyt) wydanych przez ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby starającej się o umieszczenie w dps.

 2. Kierowanie dzieci pozbawionych częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej do placówek opiekuńczo-wychowawczych na podstawie prawomocnego postanowienia sądu po rozpatrzeniu wniosku rodziców, opiekunów prawnych  małoletniego lub kuratorów sądowych.

 3. Organizowanie Rodzinnej Pieczy Zastępczej - poradnictwo i kierowanie na szkolenie kwalifikacyjne osób wyrażających gotowość pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub pogotowia rodzinnego, na wniosek kandydatów na rodziny zastępcze i wniosek pracownika socjalnego.

 4. Przyznawanie pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej - na podstawie prawomocnego postanowienia sądu oraz wniosku rodziny zastępczej złożonego do PCPR, Centrum wydaje decyzję administracyjną.

 5. Przyznanie pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej wychowankom po uzyskaniu pełnoletności, opuszczającym rodziny zastępcze oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobową opiekę i młodzieżowy ośrodek wychowawczy, umieszczonym na podstawie orzeczenia sądu, a pobyt trwał conajmniej 1 rok - na wniosek ww wychowanków złożony do PCPR, Centrum wydaje decyzję administracyjną.

Wniosek o pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej

Uzgodnienia dot. przeznaczenia pomocy na zagospodarowanie

 6. Przyznanie pomocy na kontynuowanie nauki wychowankom po uzyskaniu pełnoletności, opuszczającym rodziny zastępcze oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobową opiekę i młodzieżowy ośrodek wychowawczy, umieszczonym na podstawie orzeczenia sądu, a pobyt trwał conajmniej 1 rok - na wniosek ww wychowanków złożony do PCPR, Centrum wydaje decyzję administracyjną.

Wniosek o pomoc na kontynuowanie nauki

 7. Przyznanie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie wychowankom po uzyskaniu pełnoletności, opuszczającym rodziny zastępcze oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobową opiekę i młodzieżowy ośrodek wychowawczy, umieszczonym na podstawie orzeczenia sądu, a pobyt trwał conajmniej 1 rok - na wniosek ww wychowanków złożony do PCPR, Centrum wydaje decyzję administracyjną.

Wniosek o pomoc pieniężną na usamodzielnienie

Uzgodnienia dot. przeznaczenia pomocy na usamodzielnienie

Wskazanie opiekuna usamodzielnienia

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Martyna Radzik 01-07-2011 10:25:23
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dominika Świeżak 01-07-2011
Ostatnia aktualizacja: Dominika Świeżak 08-01-2024 09:22:06