Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZAOPATRZENIA W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE

 

Logotyp PCPR

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

al. Sienkiewicza 20

76 - 200 Słupsk

tel. +48 59 841 43 11, fax +48 59 841 01 96

sekretariat@pcpr.slupsk.pl

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

czynne jest codziennie

od poniedziałku do piątku

w godz. 7.30 - 15.30

Sprawy prowadzi

Zespół Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

pok. nr 4, tel. 59-848-10-98

DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

ZAOPATRZENIA W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE

I. Podstawa prawna wykonywania usługi:

1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U z 2011 r., Nr 127, poz. 721 z późn. zm.).

2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ( tekst jednolity Dz. U. z 2015 r.,  poz. 926).

II. Wymagane dokumenty:

1. Wniosek o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

2. Załączniki do wniosku:

- kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub równoważnego

- faktura określająca cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłaconą w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotą udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup, wraz z potwierdzoną za zgodność, przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie, kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, albo

- kopię zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wraz z ofertą określającą cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłaconą w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotą udziału własnego oraz termin realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji.

- ewentualnie kopię zaświadczenia z sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego,

- kopię oświadczenia o ustanowieniu pełnomocnika, złożonego u notariusza.

III. Miejsce składania dokumentów:

  1. Osobiście - w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku, pokój nr 4, I piętro.

  2. Za pośrednictwem poczty - na adres PCPR podany w górnej części karty.

IV. Opłaty:

Wniosek nie podlega opłacie.

V. Sposób załatwienia sprawy:

1. Wniosek o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze osoba niepełnosprawna może złożyć w każdym czasie.

2. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku informuje podmiot, który złożył wniosek, o występujących we wniosku uchybieniach i wyznacza termin ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni. Nieusunięcie ich w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

3. W przypadku, gdy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku poweźmie wątpliwość odnośnie do podanych we wniosku o dofinansowanie danych, w szczególności co do wysokości dochodów i liczby osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mających wpływ na przyznanie dofinansowania, wzywa wnioskodawcę do złożenia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 14 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania, wyjaśnień w sprawie lub dostarczenia niezbędnych dokumentów.

4. Realizacja wniosków następuje w miarę posiadanych przez Powiat Słupski środków PFRON przeznaczonych na realizację zadania.

5. Wnioski podlegają rozpatrywaniu według kolejności wpływu.

VI. Odbiór informacji:

1. Osobiście przez wnioskodawcę, w pokoju nr 4 Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku.

2. Za pośrednictwem poczty, na adres wskazany we wniosku.

VII. Termin załatwienia sprawy:

Informacja o sposobie rozpatrzenia wniosku zostanie dostarczona wnioskodawcy w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku lub usunięcia uchybień.

VIII. Tryb odwoławczy:

Nie przewiduje się trybu odwoławczego.

IX. Inne informacje:

1. O dofinansowanie ze środków PRFON zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:

- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,

- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

2. Przeciętne wynagrodzenie, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, oznacza przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (w terminie do 7 roboczego dnia drugiego miesiąca każdego kwartału).

3. Miesięczny dochód w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych,

pomniejszony o obciążenie zaliczką na podatek, dochodowy od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń

emerytalnego, rentowych, chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za okres ostatnich trzech miesięcy przed dniem złożenia wniosku na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r.,poz. 926).

4. Wysokość dofinansowania ze środków PFRON zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wynosi:

a) do 100 % udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,

b) do 150 % sumy kwoty limitu, o którym mowa w lit. a, wyznaczonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.

5. W przypadku osób przebywających w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej wysokość dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oblicza się przez odjęcie od uzyskanej sumy kwoty, o której mowa w pkt 4 lit. b, opłaty ryczałtowej i częściowej odpłatności do wysokości limitu ceny pokrywanej przez jednostkę organizacyjną pomocy społecznej.

6. Przyznanie osobie niepełnosprawnej dofinansowania ze środków PFRON na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze nie wymaga formy umowy.

9. W przypadku zgonu Wnioskodawcy, dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki

pomocnicze nie może być wypłacone.

 

 

Metryczka karty usługi

Czynność

Opracował

Sprawdził

Zatwierdził

Osoba

Małgorzata Wardziak

Małgorzata Wardziak

Urszula Dąbrowska

Stanowisko

Starszy Specjalista

Starszy Specjalista

Dyrektor

Data

19.10.2015 r.

19.10.2015 r.

19.10.2015 r.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Martyna Radzik 02-01-2013 10:21:28
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Wioleta Góra
Ostatnia aktualizacja: Wioleta Góra 14-07-2020 08:36:37